Stary Kraków i stara drewniana architektura

Kraków ma wiele do zaoferowania: od wielowiekowej historii i urokliwych uliczek, po świetne jedzenie i piwo. Ale jedną z najbardziej godnych uwagi rzeczy w mieście są unikalne, staromodne drewniane schody, które często można znaleźć niemal wszędzie.

Drewniane klatki schodowe to symbol Krakowa. Nie tylko są ozdobą, ale są również praktycznymi elementami staromiejskiej architektury. Chociaż schody nigdy nie były pierwotnie przeznaczone do wchodzenia po nich, ale raczej jako alternatywny sposób poruszania się między piętrami budynków bez korzystania z windy lub klatki schodowej.

Kraków to miasto we wschodniej Polsce i drugie co do wielkości miasto w kraju. Na Starym Mieście w Krakowie znajduje się wiele zabytkowych budynków z cegły lub kamienia, w tym kościoły, synagogi i pałace. Niektóre z tych budynków są wykonane z takim kunsztem, że sprawiają wrażenie wyrzeźbionych w drewnie. Schody drewniane to wyjątkowa konstrukcja, którą można spotkać na krakowskim Rynku Głównym. Drewniane schody zostały zbudowane w celu zastąpienia oryginalnych kamiennych stopni i ułatwienia ludziom dotarcia na wyższe poziomy placu.

Stary Kraków i stara drewniana architektura

Świat bez schodów?

Wszyscy żylibyśmy w zupełnie innym świecie, gdyby nie schody, a raczej „drewniane schody”. Wynalezienie dwustopniowej klatki schodowej to coś, czego nikt z Polski nie może zabrać, ale zanim przyjrzymy się bliżej początkom tej pomysłowej konstrukcji, poświęćmy chwilę, aby zbadać, dlaczego schody są tak ważne dla naszego życia.

Większość ludzi korzysta ze schodów codziennie, nawet o tym nie myśląc. Niezależnie od tego, czy chodzisz po schodach w domu, czy wchodzisz po schodach ruchomych w centrum handlowym, są integralną częścią społeczeństwa. Bez nich nie byłoby możliwości podróżowania między piętrami w domu lub pracy. Są również niezbędne w wielu innych aspektach współczesnego życia, takich jak dostanie się do budynków, sklepów i lokali spożywczych. 

Schody drewniane doskonale sprawdzają się w domach z dziećmi. Są również świetne dla osób, które mają zwierzaki lub chcą, aby ich dom był bardziej ekologiczny. Schody drewniane mogą być bardzo atrakcyjne i niektórzy mogą uznać je za bardziej przyjazne niż inne rodzaje schodów. Biorąc pod uwagę różnorodność opcji drewna, można je dopasować do każdego gustu. Więcej kunsztu, więcej galerii znajdziecie online na drewnianeschody.eu