Teatr emocji o miłości, stracie, tęsknocie i sile muzyki Orfeo&Majnun będzie czarującą produkcją. Wykorzysta wiele form ekspresji, w tym teatr cieni, by wyrazić nowe spojrzenie na te dobrze znane historie. Zobacz, dlaczego warto wziąć udział w projekcie.
Jak wygląda program?
Od stycznia do czerwca 2020 roku odbędą się warsztaty skierowane do mieszkańców Krakowa. Mają charakter edukacyjno-artystyczny. Obejmują zajęcia kulinarne, muzyczne, taneczne, literackie. Program zawiera również warsztaty komiksowe i fotograficzne. Zajęcia poprowadzą doświadczeni i utalentowani animatorzy kultury. Skierowane są do różnych grup społecznych. Punktem wyjścia są wyjątkowe historie Madżnuna i Lejli oraz Orfeusza i Eurydyki. Koncentrują się wokół miłośni, straty i tęsknoty.
W czerwcu projekt Orfeomajnun wejdzie w ostatnią fazę. Na placach, mostach, parkach i skwerach zorganizowana zostanie seria pokazów. Ma być inspiracją dla laboratoriów miejskich.
Projekt obejmuje warsztaty i współpracę z mieszkańcami reprezentującymi różne pokolenia i środowiska, w tym studenci, chóry, muzycy i artyści biorą udział w procesie współtworzenia. Orfeomajnun to interdycyscyplinarny, partycypacyjny projekt muzyczno-teatralny. Łączy dwie historie z różnych kultur, grecki mit Orfeusza i Eurydyki oraz bliskowschodnią legendę Madżnuna i Lejli. Tutaj każdy może wykorzystać swój talent i kreatywność!
Opera
Interdyscyplinarny projekt Orfeomajnun łączy kilka form artystycznych, przywołując obecne wyzwania społeczne, kulturowe i miejskie. Dotyczy to również społeczności, popularnych artystów i mieszkańców, a także grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Zostanie wystawiona 20 marca 2020 w nowoczesnym Centrum Kongresowym ICE Kraków. Co ważne, produkcja spektaklu opiera się na współpracy chóru społecznego z profesjonalnymi artystami.
Natomiast 20 czerwca 2020 wyjątkowy projekt zakończy się wielką paradą społeczną podczas słynnych Wianków-Święta Muzyki.
Dwie powiązane historie
Orfeusz był znanym poetą i harfistą, czarującym swoją muzyką i wierszami. Zakochał się szaleńczo w Eurydyce, która wkrótce zmarła. Właśnie dlatego postanowił zejść do Hadesu i odzyskać ukochaną dzięki dźwiękom swojej harfy. Umowa zawarta z Hadesem była jasna. Orfeusz weźmie ze sobą Eurydykę, ale nie może oglądać się za siebie, dopóki panuje ciemność. Ponadto może na nią spojrzeć dopiero wtedy, gdy wyjdzie na słońce. Niestety Orfeusz złamał obietnicę i na zawsze stracił swoją miłość.
Madżnun był poetą szaleńczo zakochany w Lejli. Została zmuszona do poślubienia innego mężczyzny. Madżnun ucieka na pustynię. Tam wędruje, śpiewając o pięknie Lejli i jego miłości. Po śmierci męża Lejla otwarcie opłakuje swoją miłość do Madżnuna. Wkrótce potem umiera. Madżnun regularnie odwiedza jej grób. W otoczeniu dzikich zwierząt umiera przy nagrobku. Rodziny Lejli i Madżnuna wreszcie dostrzegają swój błąd. Madżnun zostaje pochowany obok ukochanej.
Te dwie historie opowiadają o miłości, żalu i tęsknocie. To emocje doświadczamy wszyscy każdego dnia, bez względu na to, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i czegoś pragniemy.