Wózek widłowy: kupić, czy wynająć?

Podjęcie decyzji, z którym dostawcą wózków widłowych, może być trudna i wyczerpująca. Jednak to nie wszystko. Musisz się jeszcze zastanowić, czy chcesz kupić, czy wynająć sprzęt, a może wziąć go w leasing. Każde rozwiązanie ma swoje zalety. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę.

Wynajem wózków widłowych

Tego typu sprzęt jest drogi. Dlatego zastanów się, która opcja będzie najlepsza. Wynajem i leasing są pod pewnymi względami podobne. Jeśli chcesz, możesz wynająć wózki widłowe - Ajax Kraków. W przypadku wynajmu termin jest krótszy, zwykle kilka tygodni lub miesięcy.

Takie rozwiązanie ma sens wtedy, gdy Twoja działalność ma charakter sezonowy. Wtedy możesz mieć dodatkowy sprzęt tylko wtedy, gdy rzeczywiście go potrzebujesz. Stwarza też doskonałą okazję do eksperymentowania. Czasami kierownik zakładu wynajmuje inną klasę wózków widłowych lub alternatywny model, by sprawdzić, czy zwiększy wydajność.

Zazwyczaj taka opcja jest droższa w porównaniu do leasingu lub zakupu. Wynika to z faktu, że wynajem obejmuje również koszty utrzymania. 

Jeśli nie lubisz długoterminowych zobowiązań, koniecznie zwróć uwagę na tę opcję. Opłaty zwykle pobierane są raz w miesiącu. Zawsze możesz zwrócić wózek widłowy lub wymienić go na inny. 

Warto również wspomnieć o krótkich terminach realizacji. Większość dostawców oferuje bogaty asortyment. Nie musisz więc długo czekać na realizację zamówienia. Ważną zaletą jest też niższy koszt konserwacji. Planowana konserwacja jest zazwyczaj wliczona w umowę najmu. To oznacza, że za każdym razem, gdy sprzęt jest wyłączony z powodu normalnego zużycia, technik przyjedzie do Twojej firmy. Nie poniesiesz przy tym dodatkowych kosztów.

Wózek widłowy: kupić, czy wynająć? 

Leasing wózków widłowych

Miesięczne opłaty leasingowe mogą się różnić w zależności od firmy. Podstawową zaletą jest z góry ustalony cykl wymiany. Możesz ustawić okres leasingu, biorąc pod uwagę potrzeby swojej firmy. Kolejną ważną zaletą są niższe koszty miesięczne. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz zaoszczędzić. Porównaj koszty zakupu, wynajmu i leasingu. Zobacz, w którym przypadku możesz zaoszczędzić.

Jeśli nie lubisz zbędnych formalności, zwróć uwagę na leasing. Ponadto firma leasingowa oferuje modele wyposażone w nowoczesne funkcje. Na koniec warto zwrócić uwagę na elastyczność. Gdy warunki najmu są wysokie, możesz je negocjować.

Wózek widłowy: kupić, czy wynająć? 

Zakup wózków widłowych

W zależności od wymagań zakup może mieć większy sens niż leasing/wynajem. Jeśli na przykład potrzebujesz maszyny do pracy przez godzinę w tygodniu, leasing niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem. Podobnie zakup może być najlepszą opcją, jeśli:

  • nie masz zamiaru zmieniać sposobu użytkowania, a maszyna ma działać przez 20 lat,
  • masz środki na zakup lub szukasz aktywów w swoich książkach jako środków trwałych,
  • Twój bank oferuje kredyt na atrakcyjnych warunkach,
  • chcesz po prostu mieć własny sprzęt.

Biorąc pod uwagę szybkie tempo zmian w obecnych operacjach łańcucha dostaw, leasing zapewnia większą elastyczność. Zastanów się, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza. Weź pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania.