Kebab — Jak wybrać dobrego kebaba w Krakowie?

Kebab to jedna z najpopularniejszych tuż obok pizzy czy fast foodów przekąsek, po które sięgamy. Bardzo często jemy je w drodze do domu, podczas wspólnego wypadu na miasto ze znajomymi czy na wakacjach w formie obiadu. Ta potrawa kuchni Tureckiej ma też ogromne rzesze fanów, którzy regularnie wybierają właśnie kebab oraz próbują jego nowych odmian czy wersji z różnych lokali. Istnieje jednak wiele głosów negatywnych co do jakości czy obaw o takie jedzenie. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobry kebab i cieszyć się jakościowym posiłkiem. Odpowiadamy również czy kebab to dobry wybór na posiłek w stolicy w małopolski?


Wybieraj lokale znane i dobrze oceniane

Pierwszym i zdecydowanie jednym z najlepszych wyznaczników dobrego kebaba są inni smakosze oraz opinie o danym lokalu. W zdecydowane większości (nie licząc wyjątków) lokale, które rzeczywiście oferują dobry, świeży i korzystny cenowo kebab, będą miały wiele dobrych opinii w internecie. Możemy sprawdzić je np. na Google Maps wraz z oceną gwiazdkową. Im jest ich więcej i lepsze są opinie o danym lokalu, warto go odwiedzić. Jeśli nie mamy dostępu do opinii i musimy wybrać samodzielnie lokal, warto korzystać z lokali dużych, znanych oraz usytuowanych w centrach handlowych czy centrach miast. Istnieje wtedy najmniejsze ryzyko otrzymania kebabu niskiej jakości. Powinniśmy unikać też miejsc, które budzą nasze wątpliwości np. starym wyposażeniem, lokalizacją czy po prostu odstraszają wyglądem. Sytuacja ta szczególnie ma miejsce w wakacyjnych miejscowości, gdzie gastronomia “ożywa” jedynie na okres od czerwca do października.

Kebab — Jak wybrać dobrego kebaba w Krakowie?

Nie kupuj tuż po otwarciu i tuż przed zamknięciem

Dość ciekawą poradą, o której nie mówi się zbyt szeroko, jest kwestia kupowania tuż po otwarciu lokalu np. w pierwszej godzinie. Duża część lokali może zamrozić a nazajutrz podgrzewać mięso, które zostało ścięte, ale nie było sprzedane wieczorem. Choć odpowiednio przeprowadzona operacja nie powinna być niekorzystna, kebab nie będzie miał tak dobrego smaku, jak ten pieczony tuż przed przyrządzeniem. Wiele lokali z kebabem nie chcąc marnować jedzenia lub z dbałości o oszczędności nie wyrzuci takiego mięsa, a sprzedaje je na drugi dzień. Kebabu nie warto kupować też w ostatniej godzinie przed zamknięciem. Mięso na ruszcie, aby być przechowane na drugi dzień, musi wystygnąć. Wiele punktów wyłącza opiekacze zatem na godzinę przed zamknięciem, aby o godzinie zamknięcia włożyć mięso z rusztem do lodówki, zamknąć lokal i udać się do domu, a nie zostawać jeszcze godzinę dłużej w lokalu, aby schłodzić mięso. W takie sytuacji bardzo często obsługa ścina nieco więcej mięsa, a następnie je podgrzewa, aby klient “na 5 minut przed” zamknięciem, również otrzymał kebab.

Poproś o ścięcie mięsa

Trzecią poradą odnośnie kupowania dobrego kebaba, która jest kontynuacją poprzednich wskazówek jest poproszenie o ścięcie mięsa bezpośrednio z rusztu. W zdecydowanej większości wypadków wchodząc do lokalu, zmawiamy kebab i nie dbamy czy jest on ścinany, nakładany ze wcześniej ściętej porcji czy odgrzewany np. na płytach przy pomocy oleju. Jeśli lokal z kebabem dba o jakość, zdecydowanie nie będziemy mieli problemu z tą prośbą. Kebab taki zostanie ścięty przy nas i trafi wprost do naszej bułki czy tortilli. Powinniśmy unikać też miejsc, w których mięso nie opieka się, nie ma zapachu lub po prostu opiekacze są wyłączone, a kebab jest odgrzewany na płycie. Jest to najczęściej płyta między dwoma rusztami, na którą wlewany jest olej, a mięso jest przypiekane. Mięso takie nie będzie miało takich walorów smakowych ja te świeżo ścięte oraz będzie zawierało więcej tłuszczu.

Omijaj lokale, w których nie ma pionowego rusztu!

Bardzo ważnym elementem, na który zwraca uwagę niewiele osób, jest fakt braku pionowego rusztu i obracającego się na nim mięsa. Niedoświadczone osoby mogą pomyśleć, że mięso piecze się na zapleczu z braku miejsca itp., co jest dużym błędem. Nigdy nie należy jeść w takich miejscach, gdyż mięso z dużym prawdopodobieństwem kupowane jest jako usmażone i zamrożone. Następnie mięso takie jest odgrzewane w mikrofalówce lub w piecykach i nie mamy żadnej pewności co do jego składu, świeżości, sposobu przechowywania itp. Choć takie punkty zdarzają się rzadko i najczęściej są to np. “budki z zapiekankami” czy “mała gastronomia”, nie należy wybierać takich miejsc, gdzie nie widzimy aktualnie pieczącego się mięsa.

Kebab — Jak wybrać dobrego kebaba w Krakowie?

Jakie zarzuty słyszymy pod kierunkiem kebabu?

Aby definitywnie odpowiedzieć na pytanie, czy warto jeść kebab, należy jednak określić zarzuty, jakie są stawiane względem tego tureckiego dania. Negatywnie opinie o kebabie biorą się z kilku elementów takich jak niewiedza, brak możliwości osobistego sprawdzenia lokalu, czy negatywnych historii, które zderzyły się w rzeczywistości. Pamiętać jednak należy, że tak jak w przypadku kebabu nie możemy sprawdzić i przewidzieć wszystkiego, tak i ma to miejsce np. w przypadku kupowanej szynki w sklepie czy pizzy restauracji. Pierwszy zarzutem jest niska jakość mięsa i brak pewności składu. W rzeczywistości mięso na kebab podlega takim samym restrykcjom, jak żywność używana np. w sklepach i restauracjach. Bardzo często podnoszony jest brak umiejętności personelu w jego przyrządzaniu czy chęć oszukania nas przez lokal. Aby przyrządzić kebab, nie trzeba posiadać umiejętności takich jak szefowie kuchni przygotowujący trudne dania, gdyż kebab jest prostym posiłkiem. Chęć oszukania nas również możemy zminimalizować, wybierając tylko te punkty o dobrej renomie. Samo mięso również zamawiane jest w hurtowniach, posiada etykietę ze składem i jest produkowane w dużych zakładach.

Czy kebab to dobry wybór?

Jak najbardziej tak! Jedzenie dobrej jakości kebabu w rozsądnych ilościach tak jak każde inne posiłki oraz wybieranie odpowiedniego miejsca, jest jak najbardziej odpowiednim wyborem. Obawy biorą się głównie z sytuacji, w których jedzenie jest przygotowywane nieprawidłowo lub sam kebab jest niskiej jakości - czyli na podstawie lokali wątpliwej jakości. Jeśli wybierzemy odpowiedni lokal oraz będziemy przestrzegać kilku zasad, będziemy mogli swobodnie zamawiać nasz ulubiony kebab bez obawy o jakość jedzenia czy walory smakowe. Na rynku funkcjonuje wiele różnego rodzaju punktów gastronomicznych oferujących tę przekąskę. Wśród nich siłą rzeczy część nie będzie oferowała kebabu takiego, jaki powinien być i zawsze pojawiać będą się głosy negatywne — jak przy każdym rodzaju jedzenia ulicznego czy fast foodach. Przestrzegając jednak kilku porad, możemy z pewnością pozwolić sobie na każdy kebab w Krakowie.