Co zjeść w Krakowie?

Kraków niezależnie od pory roku przeżywa prawdziwe oblężenie turystów, w sklepach z pamiątkami z tego urokliwego miasta ustawiają się długie kolejki, tak samo jest w przypadku zwiedzania najbardziej znanych zabytków. Istnieje również lista kilku produktów, których każdy turysta powinien przynajmniej raz skosztować.

Co zjeść w Krakowie?

Na podium znajduje się obwarzanek krakowski, który jest tradycyjnym wypiekiem w Krakowie i specjałem dostępnym niemal na każdym rogu krakowskich uliczek. Co ciekawe, sam przysmak znalazł się na liście tradycyjnych produktów, które znajdują się pod ochroną praw Unii Europejskiej. Smak obwarzanka jest trochę słodki i posiada chrupiącą skórkę, którą można doprawić według własnego uznania sezamem, solą, czy serem. Odwiedzając Kraków nie można ominąć ważnego punktu, jakim jest zjedzenie papieskiej kremówki. Papież Polak wielokrotnie wspominał o najlepszym ciastku, którego smak pozostał w jego pamięci na zawsze. Niepozorne dwa kawałki ciasta francuskiego z dużą ilością kremu w środku, posypana na wierzchu cukrem pudrem jest jednym z najbardziej znanych smakołykiem.

Odwiedzając Kraków wymaganym punktem jest oczywiście skosztowanie tradycyjnej kiełbasy krakowskiej. Gruba i wędzona wersja powstaje z chudego mięsa wieprzowego, a w roli przypraw występują sól, pieprz, kolendra, czosnek i ziele angielskie. Natomiast mniej tuczącym odpowiednikiem dla kiełbasy krakowskiej są kiełbaski z Niebieskiej Nyski, które doskonale sprawdzą się jako przekąska. Dla wielbicieli burgerów warto natomiast polecić ich ciekawy, krakowski odpowiednik, tak zwaną maczankę krakowską. Dodatkiem do chrupiącej bułki jest pełne aromatu mięso i aromatyczny sos cebulowy.

Przechodząc przez Plac Nowy nie sposób zrezygnować z zakupu tamtejszej zapiekanki. Jako jedna z przedstawicielek street foodów koniecznie z ciągnącym się serem, pieczarkami oraz odrobiną ketchupu. Natomiast daniem idealnym na syty obiad jest jedyna w swoim rodzaju kaczka po krakowsku, smażona na maśle i serwowana z wyjątkowym sosem grzybowo-śmietanowym i kaszą. Wśród słodyczy, które warto skosztować w Krakowie znajdują się jeszcze piszingery oraz lody.