Czym jest przewiert horyzontalny i co cechuje metodę jego wykonania?

Wymiana instalacji podziemnych czy też ich pierwszy montaż, to zadania dla profesjonalistów. Wymagają dostania się pod powierzchnię i wykonania tam specjalistycznych prac. Jak się okazuje, nie wymaga to już dzisiaj wykonywania wykopu otwartego. Alternatywą jest przewiert horyzontalny. Co to takiego i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Co to jest przewiert horyzontalny?

Zacznijmy od wyjaśnienia, o czym tu w ogóle mowa. Otóż przewiert horyzontalny to metoda pracy z instalacjami podziemnymi. Może posłużyć do wymiany całej instalacji lub jej fragmentu, a także do montażu całkiem nowej instalacji. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, wprowadzany pod ziemię. Wystarczy do tego  niewielki wykop o powierzchni nie większej niż 2 m kw^2. Drugi, podobny wykop, wykonuje się po drugiej stronie instalacji.

 

Przewierty określane jako horyzontalne wykonuje się tak naprawdę od niedawna. Rozwiązanie to proponują jedynie niektóre firmy, dysponujące odpowiednim do tego sprzętem. Alternatywę stanowi rozwiązanie klasyczne w formie przewiertu liniowego. W efekcie jego wykonania powstają wykopy otwarte. Dlaczego jest to mniej polecane rozwiązanie? O tym w dalszej części tekstu.

Brak zniszczeń i niedogodności

Przeprowadzanie prac drogowych kojarzy się ze zniszczeniami oraz niedogodnościami dla wszystkich naokoło. W przypadku wykonania wykopu otwartego rzeczywiście tak jest. Duży fragment jezdni, chodnika czy dowolnej innej części przestrzeni, należy wyłączyć z użytku. Co więcej, powstaje wiele pyłu i hałasu, który przeszkadza uczestnikom ruchu. Niestety, po przeprowadzeniu przewiertu liniowego trzeba wykonać prace renowacyjne. Aby dostać się tym sposobem do instalacji, trzeba zniszczyć całą nawierzchnię.

 

W przypadku przewiertu horyzontalnego niedogodności są nieporównywalnie mniejsze. Z użytku wyłączany jest jedynie niewielki fragment powierzchni. Powstaje niewiele pyłu i jeszcze mniej hałasu. Brak wykonywania wykopu otwartego przekłada się na brak zniszczeń.

Oszczędne prace remontowe

Zabieg z użyciem sprzętu do przewiertu nazywanego horyzontalnym jest rozwiązaniem innowacyjnym. Wydawać by się więc mogło, że to droga opcja. Okazuje się jednak zupełnie inaczej. Mianowicie wybór tej nowoczesnej metody przeważnie oznacza oszczędność. Zabieg jest tańszy do przeprowadzenia ze względu na krótszy czas trwania i mniejszą liczbę niezbędnych pracowników. Co więcej, na oszczędność przekłada się też brak zniszczeń.

Fachowe wykonanie przewiertu horyzontalnego

Nie ma wątpliwości, że horyzontalny przewiert w ziemi to najlepsze rozwiązanie w zakresie wyboru metody wymiany instalacji podziemnej. Niemniej aby efekty rzeczywiście były zadowalające, niezbędne jest profesjonalne wykonanie zabiegu. Dlatego też polecamy nawiązywać współpracę jedynie ze sprawdzonymi firmami, które posiadają duże doświadczenie w zakresie prac ziemnych, w tym również przewiertów nowoczesną metodą. Daje to gwarancję, że zabieg zostanie przeprowadzony sprawnie, bez zbędnych komplikacji, a efekty będą więcej niż zadowalające.

 

Czym jest przewiert horyzontalny i co cechuje metodę jego wykonania?