Wycieczka po krakowskich muzeach

Kraków ma bardzo bogatą historię, dzięki czemu stanowi magiczne miejsce, do którego cały czas przybywa wielu turystów. Częścią bogatego dziedzictwa kulturowego są muzea, będące nierzadko celem wycieczek szkolnych. Upływ czasu jest w tej materii doskonale zauważalny i możliwe staje się poznanie różnych wymiarów twórczości artystów. Sztuka jest taką dziedziną, w której tak naprawdę jedyne ograniczenie stanowi ludzka wyobraźnia, każdy bowiem interpretuje poszczególne dzieła inaczej.

Wycieczka po krakowskich muzeach

Muzea jako wyraz tożsamości Krakowa

Miłośnicy wystaw o zróżnicowanej tematyce i motywach przewodnich odnajdzie w Krakowie wiele tak zwanych perełek. Wszystkie odbywające się w mieście wystawy i kolekcje są pewnego rodzaju wyrazem tożsamości tamtejszego społeczeństwa. Z całą pewnością wizyta w Krakowie nie może obyć się bez odwiedzin Muzeum Narodowego, funkcjonującego od 1879 roku, a obecnie składa się na nie aż 10 oddziałów. W głównym odbywają się cyklicznie dwie wystawy” „Broń i Barwa w Polsce” oraz Galeria Rzemiosła Artystycznego. Uczestnictwo w obu jest ogromnym przeżyciem, w pierwszej każdy widz może zapoznać się z mnóstwem atrybutów wojennych – od czasów średniowiecznych do II wojny światowej łącznie. Wybierając się natomiast na drugą wystawę, obserwator poznaje wiele dzieł wykonanych rękoma ludzkimi, są to między innymi tysiące tkanin, mebli, akcesoriów wykonanych ze srebra. Wiele z nich służyło do jedzenia, czy wyrobu pożywienia – jest to jedna z najciekawszych lekcji historii, gdzie każdy przedmiot można obejrzeć z każdej strony. Kolejnym miejscem na mapie muzealnej Krakowa jest Dom Józefa Mehoffera, którego twórczość przypadła na epokę Młodej Polski. Wizyta w tej części Muzeum Narodowego to nie tylko możliwość zapoznania się z twórczością, ale także wyposażeniem wnętrza domu twórcy. Największą uwagę zazwyczaj zwracają dzieła „Dziwny ogród” oraz odwzorowanie witrażu „Wiara, nadzieja i miłość”.

Wizyty w krakowskich muzeach

Jednym z najbardziej znanych zabytków w Krakowie są Sukiennice, lecz nie każdy wie, co kryje się w ich podziemiach – jest to szlak turystyczny, który funkcjonuje od 2010 roku. Dzięki niemu możliwe staje się wzięcie udziału w interaktywnej wycieczce po średniowiecznych czasach. Zwiedzającym umożliwia się mapy, wszelkie tablice informacyjne oraz autentyczne fragmenty ulic – to idealna lekcja historii dla dzieci i dorosłych. Znaczna większość turystów jest z pewnością zainteresowana wyglądem miasta i sposobem życia w dawnych – średniowiecznych czasach. Niemałą gratką są również monety będące środkiem płatniczym w tamtym okresie, obiekt w sezonie letnim jest czynny dłużej, dlatego każdy zdąży go pozwiedzać. Muzeum Farmacji to kolejne miejsce warte zobaczenia, a jest co zwiedzać, ponieważ składa się na nie aż pięć pięter. Znajdują się tam przedmioty, których używano w dziedzinie farmacji, na przykład praski do wyciskania soków i olejków leczniczych, alembiki, tygle. Można ponadto zobaczyć wyposażenie dawnych aptek, meble znajdujące się w nich. Idealnie odwzorowano nawet suszarnię ziół leczniczych wraz z wieloma przydatnymi informacjami o właściwościach poszczególnych roślin. Wszystkie niezbędne informacje na temat muzeów krakowskich dostarcza między innymi portal https://krakowculture.pl/dziedziny/muzea/.