Jakość powietrza w Krakowie

Smog stanowi dla Krakowa realne zagrożenie. Zła jakość powietrza nie dotyczy jednak tylko miasta Kraków, problem ten pojawia się również w innych miejscowościach w Polsce. Niestety jednak najbardziej narażonym obszarem na występowanie smogu jest Małopolska. Jakość powietrza w mięście Kraków możemy na bieżąco kontrolować na mapach Airly, dzięki temu w łatwy sposób sprawdzimy powietrze, jakim oddycham.

Dlaczego jakość powietrza, którym oddychamy jest dla nas tak ważna?

Kiedy wybieramy się na spacer na łono natury i wdychamy czyste powietrze doskonale dotleniamy swój organizm. Czyste powietrze ma, więc pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jakość powietrza w miejscu, którym żyjemy ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Powietrze zwłaszcza w tak dużych miastach jak Kraków jest niestety coraz bardziej zanieczyszczone. W ostatnich czasach wiele instytucji przykłada ogromną wagę do troski o lepsze środowisko, wiele słyszymy o walce ze smogiem. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ skutków chorób wywołanych przez smog nie widać od razu. Wysokie stężenie tlenków siarki i azotu w zanieczyszczonym powietrzu może powodować między innymi takie choroby jak: przeziębienie, zapalenie oskrzeli, uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych, astmę czy też alergiczny nieżyt nosa. Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu przyczyniają się również do zwiększenia zachorowalności na nowotwory. Dlatego też tak ważne są długofalowe programy walki ze smogiem. Aby choć w pewien sposób uchronić się od złego wpływu wdychania szkodliwych związków warto kontrolować, jakość powietrza w swojej miejscowości i gdy poziom zanieczyszczeń jest na wysokim poziomie należy w tym czasie zrezygnować ze spacerów. Czasami lepiej jest zostać w domu i uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Mapy Airly, jako skuteczne źródło wiedzy o stanie, jakości powietrza w Krakowie.

Za pomocą mapy Airly jesteśmy w sanie śledzić stan i jakość powierza w mieście Kraków, a ponieważ korzystanie z niej jest wręcz intuicyjne każdy może sprawdzać interesujące go dane w dowolnym dla siebie momencie. Dla miasta Kraków jakość powietrza możemy kontrolować zarówno za pomocą interaktywnej mapy jak i specjalnej aplikacji mobilnej Airly. Monitoringiem powietrza objęte są miasto Kraków i pobliskie miejscowości, dlatego jakość powietrza w najbliższej dla nas okolicy nie stanowi już żadnej tajemnicy. Sensory, dostarczające podstawowe dane o stanie powietrza ustawione są w gęsty sposób, a to zdecydowanie pozytywnie wpływa na uzyskanie pomiarów, które pozwalają na dokładną analizę głównych źródeł zanieczyszczenia. Dzięki temu lokalne władze są w stanie podejmować odpowiednie działania mające na celu walkę ze smogiem w Krakowie. Jakość powietrza w mieście Kraków ma ogromne znaczenie dla wszystkich jego mieszkańców, a dzięki mapie Airly są oni w stanie bezpiecznie zaplanować swoją aktywność na świeżym powietrzu. Należ zauważyć, że jakość powietrza kraków jest zazwyczaj najgorsza w okresie jesienno- zimowym, warto, więc w tym czasie regularne sprawdzać mapy Airly.

Jakość powietrza w Krakowie