Wydarzenia w Krakowie, które warto zobaczyć

W Krakowie zawsze dużo się dzieje i choć wakacje już się skończyły, a wraz z nimi większość plenerowych koncertów, spektakli i festiwali, miasto nie zwalnia tempa. Już pojawiły się zapowiedzi nowych wystaw, a od 2 września trwa festiwal Sacrum Profanum. Kina czekały, aż fani wrócą z wczasów i zatęsknią za wielkim ekranem. Można wybrać się na premierę do teatru, na koncerty muzyczne albo na Krakowskie Miodobranie.

Nowe wydarzenia na deskach teatralnych w Krakowie

Do Krakowa na przedstawienia teatralne przyjeżdżają widzowie z całej Polski. Nic w tym dziwnego! To miasto żyje i oddycha kulturą, więc gdzie, jak nie tu, powstają najlepsze spektakle i grają wspaniali aktorzy?! To miejsce ze znakomicie zorganizowaną i rozbudowaną siecią instytucji teatralnych ma naprawdę wiele do zaoferowania. Znakomite spektakle i ogólnie teatralne wydarzenia w Krakowie możemy podzielić na trzy grupy, w zależności skąd płyną fundusze. W pierwszej znajdują się teatry skupione wokół Ministerstwa Kultury jak Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Drugą grupę instytucji wspiera samorząd województwa małopolskiego i tutaj mamy np. znakomity Teatr im. Juliusza Słowackiego. Najliczniej reprezentowana jest natomiast część sceny teatralnej wspierana finansowo z funduszy miejskich i takie sceny jak: Teatr Łaźnia Nowa, Teatr Ludowy, Krakowski Teatr Scena STU, Teatr KTO, Teatr Bagatela, Teatr Groteska czy Krakowski Teatr Variété. Warto sprawdzić repertuar na jesienne wydarzenia i wybrać się do teatru do Krakowa! 

Festiwalowa jesień z pieśnią na ustach

Na jakie wydarzenia w Krakowie czekają miłośnicy pieśni? Jak zapowiadają organizatorzy, kluczem tegorocznej edycji imprezy pod nazwą Festiwal Szymanowski / Polska / Świat będzie właśnie pieśń. W programie znalazły się dzieła polskiego kompozytora, patrona wydarzenia i organizującej je Filharmonii Krakowskiej. Soliści Urszula Kryger i Randall Bills wraz z Orkiestrą FK pod batutą amerykańskiego dyrygenta Richarda Rosenberga wykonają także łączące cechy pieśniowe i symfoniczne Das Lied von der Erde Gustava Mahlera.

Wydarzenia w Krakowie, które warto zobaczyć

Kinomaniacy – nadchodzi nowy Avatar!

W repertuarach kin we wrześniu przypomnimy sobie postać komandosa Jake’a, który został wysłany na planetę Pandora i tam zaprzyjaźnił się z lokalną społecznością. Multipleksy postanowiły zrobić retrospektywę pierwszej części przed premierą filmu Avatar 2, który znalazł się w zapowiedziach na ostatni miesiąc tego roku. Kto jeszcze nie widział lub chce przeżyć to jeszcze raz, z pewnością będzie mógł odświeżyć w pamięci obraz sparaliżowanego bohatera, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała.  Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie Avatar. W rolach głównych między innymi Sam Worthington, Sigourney Weaver i Michelle Rodriguez. Czy w Avatar 2 ludzkość odkryje inną planetę niż w pierwszej części? Na razie wiadomo tylko tyle, ile pokazuje zwiastun, ale premiera została już okrzyknięta filmem roku 2022! Szykują się wielkie wydarzenia w Krakowie i innych miastach, w których ulokowały się największe sale kinowe.  

Aktualne wydarzenia oraz repertuar kin i krakowskich teatrów znajduje się na stronie karnet.krakowculture.pl.