6 najciekawszych zabytków w Krakowie

Od dynamicznie rozwijającej się kultury kawiarnianej po energetyczne życie nocne, fascynujące miejsca historyczne i ładne parki, Kraków ma naprawdę wiele do zaoferowania. Położona nad Wisłą stolica Małopolski stanowi jedno z najważniejszych centrów kultury i sztuki w kraju.

Rynek Główny

Rozległy Rynek Główny stanowi centrum Starego Miasta. Jest jednym z największych średniowiecznych rynków w Europie (200 m na 200 m). Znajdują się tu XVI-wieczne Sukiennice, XV-wieczna Wieża Ratuszowa i imponujący brązowy pomnik polskiego XIX-wiecznego romantycznego poety Adama Mickiewicza.

6 najciekawszych zabytków w Krakowie

Sukiennice

Wspaniałe zabytki na terenie Krakowa przyciągają nie tylko polskich turystów, ale też z różnych zakątków świata. 

Sukiennice dominują w centrum Rynku Głównego. Niegdyś były sercem średniowiecznego krakowskiego handlu. Obecnie na parterze znajduje się ruchliwe centrum handlu wyrobami rzemieślniczymi i pamiątkami. W Sukiennicach znajdują się też kramy z wybornymi lokalnymi alkoholami, ręcznie robioną biżuterią, skórami, futrami i bursztynową biżuterią. Natomiast na piętrze mieści się Galeria Malarstwa Polskiego XIX wieku.

Żydowskie Muzeum Galicja

Upamiętnia żydowskie ofiary Holokaustu. Przedstawia żydowską kulturę i historię byłego austro-węgierskiego regionu Galicji. Znajduje się tutaj imponująca wystawa fotograficzna. Prezentuje współczesne pozostałości dawnej kwitnącej społeczności żydowskiej w południowo-wschodniej Polsce, zwaną “Śladami pamięci”. Zawiera również wypowiedzi ocalałych osób oraz regularne wystawy czasowe. Muzeum organizuje też wycieczki z przewodnikiem po żydowskich zakątkach Kazimierza.

Bazylika Świętego Franciszka

Możesz tu podziwiać kunszt Stanisława Wyspiańskiego. Zaprojektował wspaniałe secesyjne witraże. Warto też zwrócić uwagę na przepiękne prezbiterium. Z transeptu można również wejść do gotyckiego krużganka klaszturu franciszkanów. Znajdują się tutaj fragmenty XV-wiecznych przepięknych fresków. Bazylika jest zamknięta dla turystów w czasie mszy.

Stare Miasto

Układ Starego Miasta w Krakowie prawie się nie zmienił od 1257 roku. Ta część dawnej stolicy królewskiej nadal jest przesiąknięta wyjątkową atmosferą. Stare kamieniczki, brukowane uliczki, imponujące klasztory i kościoły reprezentują różne style architektoniczne. Przeniosą Cię do dawnych czasów.

Rynek Główny jest sercem miasta. Oprócz wspomnianych wcześniej Sukiennic znajduje się tu również wspaniała Bazylika Mariacka (obecny wygląd nie zmienił się od XV wieku). Tutaj możesz napić się pysznej kawy, posłuchać hejnału, który co godzinę grany jest z wieży Bazyliki Mariackiej.

6 najciekawszych zabytków w Krakowie

Zamek Królewski i Smocza Jama

W pobliżu Rynku Głównego znajduje się najcenniejszy zabytek w kraju- Zamek Królewski na Wawelu. Przez kilka stuleci był politycznym i duchowym centrum kraju. Zamek, położony na malowniczym wzgórzu z widokiem na Wisłę. To zespół architektoniczny złożony z zamku, katedry i wież.

Warto też odwiedzić Katedrę na Wawelu z XIV wieku. Składa się z blisko 20 kaplic. Obejmuje gotyckie, renesansowe, barokowe, klasycystyczne i współczesne dzieła sztuki. Na Wzgórzu Wawelskim znajduje się figura smoka (symbol miasta) i jego jaskinia.