Najbardziej znane zabytki Krakowa

Kraków jest pięknym miastem, które warto odwiedzić. Możemy tu podziwiać liczne zabytki. Do najbardziej znanych należą:

  • Rynek Główny w Krakowie,
  • Katedra i Zamek na Wawelu,
  • Barbakan,
  • Kościół Mariacki.

Zabytki z powyższej listy koniecznie musi zobaczyć każdy turysta odwiedzający to niezwykłe miasto.

                Rynek Główny w Krakowie stanowi obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek. Jest to największy plac Krakowa. Nie bez powodu został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to idealne miejsce do rozpoczęcia zwiedzania. Panuje tu niepowtarzalna atmosfera. Kamienice i pałace znajdujące się na Rynku to w większości obiekty zabytkowe. Bezpośrednio na Rynku Krakowskim znajduje się wiele ciekawych zabytków. W centralnej jego części możemy podziwiać słynne Sukiennice. Dodatkowo na Rynku Krakowskim obiektami wartymi zobaczenia są: Kościół św. Wojciecha, rzeźba Igora Mitoraja, Pomnik Adama Mickiewicza oraz budynek Ratusza z gotycką wieżą ratuszową.

                Kolejnymi reprezentacyjnymi zabytkami Krakowa są niewątpliwie Katedra i Zamek na Wawelu. Zamek na Wawelu uznawany jest za drugą, zaraz po Rynku Krakowskim, najważniejszą atrakcję Krakowa. Obiekt ten również jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Katedra na Wawelu ma znaczenie historyczne, jest to miejsce, w którym odbywały się koronacje i pochówki królów. Na Wawelu chowano również biskupów oraz osoby zasłużone ojczyźnie np. poetę i wieszcza narodowego- Adama Mickiewicza. Zwiedzanie tego miejsca to doskonała lekcja historii naszego państwa.

                Budowlą wartą obejrzenia jest bez wątpienia Barbakan zwany potocznie Rondlem. Jest to dzieło architektury obronnej, powstałe w gotyku. Cechą charakterystyczną tego typu budowli jest oryginalna konstrukcja. Barbakan pełnił funkcję obronną Bramy Floriańskiej i odznaczał się tym, że był nie do zdobycia.

                Będąc w Krakowie możemy usłyszeć słynny hejnał mariacki odgrywany na wszystkie strony świata. Na wieży Kościoła Mariackiego hejnaliści pełnią 24- godzinne dyżury. Kościół Mariacki to piękna gotycka budowla. Jest to najbardziej rozpoznawalny kościół w Polsce.

Najbardziej znane zabytki Krakowa