Gdzie szukać pracy w Krakowie? Sprawdź te miejsca i znajdź idealną pracę!

Szukanie pracy w Krakowie np. poprzez portale ogłoszeniowe to zdecydowanie najpopularniejszy sposób wyszukiwania ofert. W ten sposób działa wiele osób jednak bardzo często zapominają oni o innych, ciekawych i skutecznych sposobach na wyszukiwanie pracy w sieci. Internet daje wiele miejsc, gdzie możemy spotkać oferty pracy, które bardzo często są pomijane. W tym artykule prezentujemy wszystkie miejsca w sieci, gdzie możemy znaleźć stacjonarną i tradycyjną pracę.

Portale ogłoszeniowe

Pierwszym sposobem i zdecydowanie najpopularniejszym jest poszukiwanie pracy w sieci na portalach ogłoszeniowych. Są one darmowe dla osób szukających pracy i zawierają ogłoszenia w różnych branżach czy lokalizacjach. Najczęściej oprócz treści zamieszczone są też adresy e-mail czy numery telefonów. W sieci istnieje wiele różnorodnych portali ogłoszeniowych o różnej tematyce pracy lub zawierających jedynie konkretny dział. Na takich portalach znajdziemy najwięcej ogłoszeń zarówno dotyczących pracy w Polsce, jak i za granicą. Niektóre portale dają też możliwość samodzielnego zamieszczania ogłoszeń, iż poszukujemy pracy. Niektóre serwisy pozwalają filtrować ogłoszenia np. pod względem zarobków, lokalizacji czy typu umowy, na jakiej chcemy być zatrudnieni.

Gdzie szukać pracy w Krakowie? Sprawdź te miejsca i znajdź idealną pracę!

Aplikacje mobilne

Coraz bardziej popularnym sposobem wyszukiwania pracy są również aplikacje mobilne. Są to aplikacje, które działają przeważnie jedynie na smartfonach. Mają bardzo podobną formę do portali ogłoszeniowych w sieci. Ich zaletą jest fakt, że mają postać aplikacji, którą łatwo ściągnąć. Wbrew pozorom nie jest to kopia sieciowych serwisów i zdecydowanie warto sprawdzić ogłoszenia również w najpopularniejszych aplikacjach. Wiele firm czy osób zamieszcza ogłoszenia jedynie tam, dzięki czemu możemy trafić na atrakcyjne oferty. W zdecydowanej większości aplikacje takie są darmowe. Nie powinniśmy również korzystać z płatnych “apek”, gdyż to pracodawcy ponoszą koszty publikowania ogłoszenia, a sama aplikacja może służyć jedynie zarabianiu na nas jako na osobach poszukujących nowej pracy.

Social Media

Social media to wbrew pozorom bardzo dobre miejsce na znalezienie nowej pracy. Media społecznościowe nie służą obecnie już tylko do towarzyskiego spędzania czasu, ale i również do nawiązywania kontaktów biznesowych. Przeszukanie zatem social mediów jest bardzo dobrym wyborem. Z pewnością znajdziemy tam wiele oficjalnych profili firm oraz marek w różnych branżach i lokalizacjach. Będziemy mieli też dostęp do wielu ogłoszeń — zarówno na konkretnych profilach firm oraz w grupach o tematyce pracy. Niektóre marki czy agencje tworzą specjalne strony poświęcone naborom i prezentują tam ciekawe oferty. Korzystanie z social mediów w poszukiwaniu pracy jest proste, łatwe i komfortowe. Możemy również udostępnić post z ogłoszeniem o poszukiwaniu pracy między znajomymi lub drogą pantoflową, a na chatach rozmawiać z innymi osobami w podobnej sytuacji.

Drugim sposobem na szukanie pracy w mediach społecznościowych jest samodzielne wystawianie ofert i ogłoszeń. W tej opcji to my będziemy stawali się widoczni i czekali na reakcję konkretnego pracodawcy. Na Facebooku istnieje wiele grup, z których możemy korzystać również jako ogłoszeniodawcy. Wystarczy dodać odpowiednie posty o poszukiwaniu pracy. Możemy umieszczać je np. w grupach lokalnych, jeśli zależy nam na danej miejscowości lub branżowych, jeśli chcemy znaleźć pracę w konkretnej kategorii. W takich miejscach możemy bardzo skutecznie się zareklamować. Pracodawcy — szczególnie w branżach, w których istnieje deficyt pracowników np. IT czy specjalistycznej samodzielnie sprawdzają takie portale w poszukiwaniu pracowników. W social mediach możemy również skorzystać z reklamy płatnej, aby wyświetlić swoją kandydaturę właścicielom firm z danej branży lub wykupić przycięcie posta czy reklamę na grupie.

LinkedIn

LinkedIn to zdecydowanie dobry kierunek, jeśli szukamy nowych perspektyw zawodowych, czy zatrudniania. Jest to portal społecznościowy o tematyce biznesowej. Pomaga on nawiązywać kontakty związane z szeroko pojętym biznesem i zatrudnieniem. Znajdziemy tam wiele firm oraz marek, które stawiają na nowoczesność. Będziemy mogli wyszukiwać je np. w wyszukiwarce. Na LinkedIn znajdziemy również z ogłoszenia o pracę oraz będziemy mogli uzupełnić nasz profil zawodowy, który będzie przyciągał potencjałach pracodawców. Samo korzystanie z tego portalu jest darmowe, proste a wiele polskich firm z powodzeniem korzysta z niego.

Gdzie szukać pracy w Krakowie? Sprawdź te miejsca i znajdź idealną pracę!

Krakowskie fora i grupy na FB

Ciekawym miejscem, które pomija wiele osób, są fora internetowe. Choć nie są one już tak popularne, jak kilka lat temu, to zdecydowanie warto zajrzeć i na nie. W sieci możemy przeszukać forma lokalne, branżowe, czy tematyczne np. o zarabianiu gdzie znajdują się tematy o pracy tradycyjnej. Fora takie mogą mieć bardzo ciekawe oferty — szczególnie te lokalne, jeśli szukamy pracy w danej miejscowości. Wielu pracodawców np. starszych używa jedynie forów w sieci, a nie np. social mediów rozmawiając z innymi ludźmi z danego miasta i to właśnie tam dodaje ciekawe oferty pracy. W takich miejscach znajdziemy też wiele ofert pracy sezonowej — szczególnie na forach lokalnych.

Strony www pracodawców i firm

Jeśli szukamy pracy w internecie, warto odwiedzać strony www poszczególnych firm, marek i pracodawców. Wielu z nich posiada na swojej witrynie zakładkę “Praca”. W tym miejscu możemy uzupełnić formularz, pozostawić informacje kontaktowe czy złożyć swoje CV i podanie o pracę. Wiele firm w pierwszej kolejności wyszukuje kandydatów w swojej wewnętrznej prywatnej bazie, a nie umieszcza ogłoszenia na zewnętrznych portalach. Dzięki temu, gdy dana firma będzie potrzebowała pracowników, skorzysta z naszego cv z bazy. Dobrą poradą jest też pozostawianie cv, jeśli w spisie poszukiwanych pracowników nie ma stanowiska, które szukamy. Zazwyczaj listy takie są nieaktualne, rzadko aktualizowane lub niepełne, gdy w rzeczywistości firma szuka wielu innych pracowników. Najlepszymi przykładami takiego sposobu szukania pracy są Burger King czy McDonald's, które często odpowiadają na aplikacje pozostawione w ich serwisie internetowym.