Walka ze smogiem

Miasto Kraków to nie jedyne miasto w Polsce, dla którego poważnym problemem jest smog. Wiele miast w naszym kraju niestety należy do czołówki miejsc z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Problem smogu dotyczy również Warszawy. W mieście tym podjęto jednak działania, które mają na celu zmniejszenie tego zjawiska. Doskonałym przykładem jest między innymi budowa chodnika antysmogowego przy Rondzie Daszyńskiego.

Walka ze smogiem za pomocą specjalnego betonu

                Beton użyty do budowy chodnika posiada właściwości fotokatalityczne. W powietrzu zwłaszcza tym miejskim znajduje się wiele szkodliwych dla ludzi substancji między innymi chodzi o dwutlenek azotu, użycie specjalnej mieszanki betonu sprawia, że promienie słoneczne podając na jego powierzchnie zmieniają tego typu związki na substancje nieszkodliwe tak zwane neutralne związki azotu. Następnie niegroźne już związki spływają wraz z deszczówką do gleby. Projekt chodniku z płyt betonowych był testowany przez dziewięć miesięcy w specjalnych warunkach laboratoryjnych. Pozytywne wyniki testów umożliwiły to, że chodnik został położony pomiędzy budynkami na warszawskiej Woli.

Zalety specjalnego betonu

                Jest to przede wszystkim innowacyjne rozwiązanie, które przyczynia się do efektywnego oczyszczania powietrza. Działanie betonu zostało sprawdzone w wielu krajach Europy Zachodniej. Producentem czyszczącego betonu jest Grupa Górażdże. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na to, że na obszarze, na którym zamontowano zielony beton stężenie dwutlenku azotu w powietrzu było o 30 % niższe w stosunku do takiego samego terenu, na którym położony jest zwykły beton. Przeprowadzone badania wskazują również na to, że w chwili, gdy przy Rondzie Daszyńskiego powstanie zwarta zabudowa to specjalny beton będzie w stanie osiągać jeszcze korzystniejsze wyniki w walce ze smogiem. W specjalnych warunkach w laboratorium redukcja tlenku azotu wynosiła nawet do 70%. Stężenie zanieczyszczeń w powietrzu będzie kontrolowane za pomocą stałej stacji pomiarowej, w którą zostanie wyposażony Wieżowiec Generation Park.

smog Kraków

Walka ze smogiem