Wpływ oczyszczaczy powietrza na organizm człowieka

W dzisiejszym świecie dużą wagę przykłada się do odpowiedniego odżywiania i uprawiania aktywności fizycznej. Coraz częściej wzrasta świadomość osób na temat wpływu jakości powietrza na zdrowie ludzkie. Stąd ta świadomość sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele urządzeń, które redukują zanieczyszczenia, znajdujące się w powietrzu.

Skąd wzrost wiedzy na ten temat?

Temat ten najczęściej jest poruszany w okresie grzewczym. Szczególnie w przeciągu ostatnich lat, gdzie Polska uplasowała się na bardzo wysokim poziomie pod kątem zanieczyszczonego powietrza w porównaniu do innych krajów Europejskich. Za przyczynę tego stanu rzeczy przyjmuje się niską emisję, która związana jest z ogrzewaniem domów i mieszkań bardzo szkodliwymi paliwami stałymi, czasem nawet plastikami i innymi śmieciami. Oczyszczacze powietrza stanowią doraźne wsparcie w walce ze smogiem. Takie oczyszczacze można kupić w przeciągu cenowym od 300 do 5000 zł.

Wpływ oczyszczaczy powietrza na organizm człowieka

Wpływ oczyszczaczy na zdrowie

Po pierwsze chronią przed wystąpieniem chorób układu oddechowego. Pyły znajdujące się w smogu i inne związki wpływają na zwiększenie zachorowań na raka płuc, astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Oczyszczacze, posiadające filtry węglowe i HEPA są w stanie wyeliminować te zanieczyszczenia. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wykazało, że obecność smogu wpływa na pojawienie się chorób sercowo-naczyniowych. W okresach alarmów smogowych zwiększyło się występowanie zawałów, udarów niedokrwiennych mózgu i innych chorób układu krążenia. Zanieczyszczenia powietrza wpływają także na pojawienie się chorób układu nerwowego. Zauważono spadek samopoczucia psychicznego, zmniejszoną produktywność pracowników, częstsze zachorowania na Alzheimera i demencję starczą. Toksyny, znajdujące się w powietrzu nieprawidłowo wpływają również na płodność kobiet i mężczyzn. Zła jakość powietrza jest szczególnie groźna dla dzieci, osób w podeszłym wieku i kobiet w ciąży. Stąd szczególnie osoby z tych grup powinny być zaopatrzone w odpowiednie oczyszczacze powietrza.