Zmiany przepisów dla kierowców i pieszych w 2021 roku

Od 1 czerwca 2021 zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które będą dotyczyły zarówno pieszych, jak i kierowców. Jedną ze zmian będzie obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszym znajdującym się lub zbliżającym się do przejścia. Ponadto piesi, przechodzący przez pasy nie będą mogli rozmawiać przez telefon komórkowy. To jedne z najważniejszych zmian jakie weszły w życie dla kierowców i pieszych w tym roku.

Zmiany w przepisach obowiązujące pieszych

W 2020 roku odnotowano niemal 3000 wypadków na przejściach dla pieszych. Nowe zmiany wprowadzone 1 czerwca 2021 roku mają zwiększyć bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców. Według nowego przepisu pieszy, znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem z wyłączeniem tramwaju. Wyjątkiem są torowiska, to piesi będą musieli ustąpić pierwszeństwa tramwajom. Przepisy te podkreślają konieczność ustępowania pierwszeństwa nie tylko pieszym, będącym na pasach, ale także tym, którzy na nie wchodzą. Kierowcy będą musieli wykazywać szczególną ostrożność na przejściach i wokół nich oraz odpowiednio zwolnić i dostosować prędkość do okoliczności, mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych.

Ponadto piesi w czasie przechodzenia przez pasy czy torowisko nie mogą korzystać z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych.

Zmiany przepisów dla kierowców i pieszych w 2021 roku

Zmiany w przepisach dla kierowców

Nowe przepisy wprowadziły stały limit prędkości w terenie zabudowanym. Niezależnie od pory dnia na liczniku kierowców nie będzie mogła wskazówka przekraczać 50 km/h. Do tej pory nocą kierowcy mogli poruszać się z większą prędkością w terenie zabudowanym, wynoszącą 60 km/h.

Kolejna zmiana dotyczy tzw. „jazdy na zderzaku”. Każdy kierowca będzie zobowiązany do zachowywania określonej odległości od poprzedzającego samochodu w trakcie jazdy po drodze ekspresowej oraz autostradzie. Wedle reguły odległość między samochodami powinna być równa połowie prędkości, z którą porusza się samochód. Przykładowo jeśli auto porusza się z prędkością 100km/h to samochód za nim będzie musiał jechać co najmniej w odległości 50 metrów od niego.