Często przeglądając oferty różnych sklepów, możemy natrafić na produkty, których zastosowania i właściwości są nam zupełnie nieznane. Z reguły, każdy taki produkt jest nam w mniej lub bardziej konkretny sposób przedstawiany i opisywany. Niemniej jednak, wiele z tych akcesoriów może okazać się przydatnymi zarówno w naszych domach, jak wielu branżach przemysłu.
Poniżej skupimy się na idealnym przykładzie takich elementów, a mianowicie na stopkach i dystansach samoprzylepnych. Już po samej nazwie możliwe jest intuicyjne określenie ich przeznaczenia, jednak warto dowiedzieć się więcej w ich temacie.
Czemu służy stopka samoprzylepna?
Zacznijmy od tego, że główną funkcją takich artykułów jest ochrona różnego rodzaju przedmiotów. Stopki mogą występować w różnych wielkościach i to właśnie na tej podstawie możemy stwierdzić, gdzie taki element sprawdzi się najlepiej.
Budowa stopki lub inaczej bumponu jest naprawdę prosta. Składa się z podstawki o odpowiednim kształcie, wytworzonej najlepiej z materiału wytrzymałego i antypoślizgowego. Dodatkowo, po stronie niewypukłej znajduje się klej. To właśnie ten składnik jest bardzo istotny w kontekście całego przedmiotu. Właśnie siła klejenia decyduje o niezrywaniu się całego elementu z powierzchni, co bezpośrednio przekłada się na ochronę. Oczywiście, w zależności od struktury wykonania oraz własności samego kleju, artykuły te mogą posiadać wyróżniające je właściwości. Zaliczamy do nich odporność na promieniowanie UV, warunki atmosferyczne, deszcz czy nawet wysokie temperatury.
Materiały stopek samoprzylepnych
Zdecydowanie najczęściej, na rynku możemy zaobserwować stopki silikonowe. Głównym materiałem jest w tym wypadku poliuretan, czyli jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych z grupy polimerów.
Wykonanie nośnika dla stopek silikonowych właśnie z tego materiału gwarantuje wysoką sprężystość i trwałość. Ponadto, poliuretan należy do grupy tych substancji, które są odporne na promieniowanie UV i nawet trudne warunki atmosferyczne. Jest to produkt niedrogi i łatwy w wykonaniu, ponieważ tworzywo sztuczne pod wpływem temperatury zmienia swój stan na półpłynny, co daje łatwość w formowaniu. Elementy te zapewniają stuprocentową antypoślizgowość.
Warto wyróżnić także inne materiały, z których wykonuje się bumpony. Mogą to być gumy lite, kauczuki, pianki, polietylen czy nawet pianki PVC.
Zastosowania stopek silikonowych
Skoro już wiemy, jakie są podstawowe właściwości takich przedmiotów oraz z czego się je wykonuje, możemy przejść do wskazania ich podstawowych zastosowań. Głównie takie stopki możemy zaobserwować przy produkcji meblarskiej. Występują tam w formie odbojników, co ma na celu zabezpieczenie mebli przed uszkodzeniem.
W produkcji reklamowej, pełnią rolę nóżek antypoślizgowych. Są to także świetne dystanse i uszczelnienia dla różnych maszyn i urządzeń. W zależności od przeznaczenia, należy wybrać bumpon o konkretnym kształcie i rozmiarze. Zarówno w przypadku kwadratów, jak i okręgów, możemy wyróżnić dwa wymiary. Chodzi głównie o średnicę lub długość boku, a także o wysokość takiej stopki.