Będąc w Krakowie nie można pominąć zwiedzania pewnych miejsc, które wręcz się o to proszą. Przykładem jest Podgórze, które przed rokiem 1915 było oddzielnym miastem. Uwagę zwraca między innymi niedawno odrestaurowany Most im. J. Piłsudskiego. Jednak to dopiero początek, czas poznać inne piękne zabytki w tej okolicy.
Podgórze – najlepsze zabytki
Udając się na Podgórze od strony Kazimierza przechodzi się przez Kładkę ojca Bernatka, podczas budowy której wyodrębniono część dla pieszych i rowerzystów. Kładka mierzy 145 metrów i na całej jej długość umieszczone są imponujące rzeźby. Następnie ogromne wrażenie robi pomnik prezydenta Krakowa Juliusza Lea. Postać jest najbardziej znana z tego, że podczas swojej kadencji wykupił Wawel od Austro-Węgier. Na Podgórzu znajduje się również Rynek, który otaczają z dwóch stron stare kamienice. Z jednej natomiast znajduje się piękny kościół św. Józefa z bardzo wysoką wieżą. Dzięki wielu ławeczkom zamontowanym na terenie Rynku można odpocząć lub pogrążyć się w lekturze. Niedaleko Rynku Podgórskiego jest położony Park Bednarskiego – idealne miejsce na spacer rodzinny. Przy okazji można poznać najważniejsze zabytki, o których informują znajdujące się tam tabliczki.
Gdzie jeszcze udać się na Podgórzu?
W pobliżu Podgórza warto udać się na ulicę Tatrzańską, gdzie znajdują się tęczowe schody. Ich wyjątkowość podkreślają cytaty umieszczone na stopniach, pochodzą one z literatury. Osoby, które lubią niewielkie budowle, kryjące w sobie mnóstwo uroku powinny zobaczyć Kościół Świętego Benedykta. Groziło mu wyburzenie, jednak dzięki skierowaniu odwołania, udało się cofnąć tę decyzję. Na uwagę zasługują ponadto Plac Bohaterów Getta, Pałacyk Kryształ, Cmentarz Podgórski Stary oraz Muzeum Podgórza. Wszystkie te miejsca mają w sobie coś wyjątkowego, dlatego nie można ich pominąć podczas pobytu w Krakowie. Uwadze z pewnością nie umkną murale. Na przykład Silva Rerum obrazuje historię Polski, począwszy od przyjęcia Chrztu przez nasz kraj, a kończąc na czasach współczesnych.