5 najciekawszych imprez w Krakowie w 2020 roku

Kraków jest polską stolicą kultury. Może pochwalić się wspaniałymi muzeami i teatrami. W 2000 roku został nazwany Europejskim Miastem Kultury. Co roku odbywa się tutaj ponad pięćdziesiąt festiwali kulturalnych. Niektóre organizowane są od dziesięcioleci, a inne pojawiły się stosunkowo niedawno. 

Opera Rara

Ten spektakularny festiwal składa hołd największym dziełom w historii. Nie stroni od współczesności, klasyki, romantyzmu. Na najbardziej prestiżowych scenach Krakowa można usłyszeć wybitne talenty lokalne i międzynarodowe. 

Po raz pierwszy została zorganizowana w 2009 roku. Opery z XVII i XVIII wykonano w oryginalnych wersjach. Opera Rara odbędzie się od 23 stycznia do 14 lutego 2020 w Teatrze Słowackiego. To trzytygodniowy program, który pozostaje wierny swojej pierwotnej koncepcji, jednocześnie znajdując miejsce dla współczesnych oper. W tym roku będzie można usłyszeć m.in. “Sigismondo” Gioacchino Rossiniego, “Vanda” Antonina Dvoraka, “Enoch Arden” na podstawie wiersza Alfreda Tennysona. Impreza odbywa się podczas karnawału i ma uchwycić świąteczną atmosferę, wprowadzając jednocześnie wysoką kulturę do codziennego życia.

5 najciekawszych imprez w Krakowie w 2020 roku

Festiwal Kultury Żydowskiej

Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się w czerwcu 2020. To jedno z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń na świecie. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1998 roku, a jego program koncentrował się na konferencji naukowej na temat spotkania dwóch kultur, żydowskiej i polskiej. 

Przez ponad tydzień Kazimierz rozbrzmiewa śpiewem w synagogach, muzyką klezmerską  oraz chasydzką, klasyczną i żydowską muzyką ludową. Program obejmuje filmy, przedstawienia, prezentacje, warszaty, wystawy i historie opowiadane przez Żydów o ich kulturze.

Festiwal Czekolady

Odbędzie się w dniach 21-22 marca w Forum Przestrzenie przy ul. Marii Konopnickiej 28. To wydarzenie pozwala się zbliżyć do niesamowitego świata czekolady.  Sprawdź proces produkcji od ziaren po batony. Odkryj szeroką gamę smaków kakaowych i wysokiej jakości czekolady. Poznaj renomowanych producentów czekolady i ekspertów. Skosztuj wyjątkowych słodkości. Wszystkie kreacje czekoladowe trafiają do honorowych dawców krwi w ramach akcji “Oddaj krew za torbę słodyczy”.  Od lat angażują się w nią znane marki, takie jak Wawel, TAGO, Super Krówka i Kakao. 

Ciekawa lista imprez w Krakowie znajduje się na stronie internetowej. Jest na bieżąco aktualizowana.

Wianki Kraków

Tłumy Krakowian od lat gromadzą się w drugiej połowie czerwca na wałach Wisły u podnóża Wawelu. Program obejmuje koncerty, imprezy plenerowe i pokazy sztucznych ogni. To wielki spektakl na świeżym powietrzu, który podąża za tradycyjnymi obrzędami nocy świętojańskiej, pełen magii i wróżb. Co roku Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza gwiazdy światowej sławy. Zwieńczeniem imprezy jest spektakularny pokaz sztucznych ogni.

5 najciekawszych imprez w Krakowie w 2020 roku

Marsz Lajkonika

Tradycyjnie wypada w pierwszy czwartek po Bożym Ciele. W tym roku odbędzie się 30 czerwca. Wszystko zacznie się na dziedzińcu klasztoru sióstr norbertanek. Odbędzie się uroczysty taniec ze sztandarem w obecności opatki oraz miejscowego proboszcza. W południe procesja przesuwa się ulicą Kościuszki w kierunku Rynku Głównego. Po drodze Lajkonik uderza w lewo i prawo (tradycja przynosząca szczęście), odwiedza sklepy, zbiera darowizny.