Najnowocześniejszy szpital w Polsce

We wtorek 29 października 2019 otwarto nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego, zlokalizowaną w Prokocimiu w Krakowie. Przyjmowanie chorych nastąpi już w połowie listopada.

Najpotężniejsza inwestycja medyczna

To niewątpliwie wyjątkowe wydarzenie dla całego województwa małopolskiego, Krakowa jak i szpitala. To największy konglomerat leczniczy w Europie Środkowej i Wschodniej pod kątem powierzchni jak i uposażenia oraz podejmowanych inwestycji w przeciągu ostatniego czasu (aż 1,2 miliardów złotych). Zlokalizowano go przy ulicy Jakubowskiego 2.

Uroczyste otwarcie

W inauguracji wzięły udział osoby zatrudnione w Szpitalu Uniwersyteckim, przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy są właścicielami obiektu, władze samorządowe i inne placówki lecznicze. W gronie tych osób znaleźli się wojewoda Piotr Ćwik, wicemarszałek Łukasz Smółka, prezydent miasta Jacek Majchrowski i prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas. Nieobecnymi byli członkowie rządu oraz ministerstwa zdrowia.

Najnowocześniejszy szpital w Polsce

Innowacyjny kompleks leczniczy

Szpital został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia wykorzystywane we współczesnej medycynie w najlepszych placówkach świata. Wyposażenie specjalistycznej aparatury w liczbie 9 tysięcy pochłonęło 300 milionów złotych. Do najnowszego osprzętowania zaliczają się: robot chirurgiczny (pomocny w trakcie laparoskopowych zabiegach), robot neurochirurgiczny (wspiera w ochronie najbardziej delikatnych struktur mózgowych), nóż cybernetyczny oraz aparat do tomoterapii. Te dwa urządzenia będą służyły w radioterapii w leczeniu nowotworów. W skład wyposażenia znalazło się ponad 1000 łóżek, które będą znajdować się w dwu lub jednoosobowych salach chorych, zaopatrzonych we własne łazienki i klimatyzację. Każdy oddział posiada własną strefę socjalną, przeznaczoną dla chorych, których odwiedzają bliscy. Planowane operacje będą wykonywane w połączonym bloku, w skład, którego wchodzi 20 sal. Do jego organizacji opracowano specjalistyczny system informatyczny. Dzięki tym wszystkim udogodnieniom, pacjenci będą mieć możliwość leczenia w jednym miejscu i z wykorzystaniem najlepszej aparatury.