Czym jest kompresor i do czego służy?

Ciężko chyba o znalezienie osoby, która nigdy nie miałaby styczności z kompresorem. Trzeba przyznać, że jest to urządzenie bardzo powszechne i mające wiele zastosowań zarówno w naszych garażach, jak i wielkich warsztatach.  

Pomimo tego, że urządzenie to ma z reguły bardzo prostą budowę, produkuje czynnik, który jest bardzo istotny nawet dla światowego przemysłu. Chodzi tutaj mianowicie o sprężone powietrze. Oczywiście w takich urządzeniach poddaje się wyższemu ciśnieniu również inne gazy, jednak to właśnie mieszanina tlenu z azotem zdecydowanie przewodzi w tej kwestii. Czym jest więc kompresor i jak możemy go używać? 

Kompresor – podstawowe informacje 

Wbrew pozorom słowo “kompresor” nie jest jedynie synonimem do określenia sprężarki. Oczywiście, każdy kompresor to sprężarka, ale nie każda sprężarka to kompresor. Oprócz omawianych sprzętów, do grupy sprężarek możemy zaliczyć również dmuchawy czy wentylatory, a umówmy się, że te słowa już nie brzmią jak synonimy.  

Obydwa te urządzenia wykonują co prawda takie samo zadanie, jednak rozróżnia je stopień sprężu. Określany jest on na podstawie stosunku ciśnienia na wyjściu do tego na wejściu. Kompresory z reguły osiągają wartość sprężu powyżej 2.  

Niemniej jednak, urządzenia te stworzone zostały w celu kompresowania czynników gazowych. Jest to jednoznaczne ze wzrostem ciśnienia spowodowanym pomniejszeniem objętości gazu poddawanego procesowi.  

Czym jest kompresor i do czego służy?  

Schemat działania kompresora 

Typów tych sprzętów jest naprawdę sporo i ciężko byłoby po kolei tłumaczyć zasadę działania każdego z nich.  Najlepszym rozwiązaniem jest więc przedstawienie schematu i budowy dla kompresora tłokowego, u którego najłatwiej jest zrozumieć, jak to wszystko się odbywa. 

Całość złożona jest z cylindra, tłoka, króćców, silnika i obudowy. Po zasileniu urządzenia energią elektryczną lub paliwem, tłok unosi się do góry i otwiera się króciec wlotowy, którędy przychodzi powietrze. Po zamknięciu króćca tłok z dużą prędkością i siłą obsuwa się w głąb cylindra, co powoduje “zgniecenie” powietrza i skutkuje wzrostem jego ciśnienia. Po tym wszystkich otwierany jest króciec wylotowy i sprężone powietrze trafia dalej do obiegu.  

Jaki kompresor wybrać? 

Z pewnością na początku należy zadać sobie pytanie, do czego jest on nam potrzebny. Nie ma potrzeby nabywać specjalistycznych urządzeń do domowego użytku lub mniejszych warsztatów mechanicznych. W przypadku doboru trzeba wziąć pod uwagę jeszcze: jaka interesuje nas moc i maksymalne ciśnienie sprężania, czy jest konieczny zakup sprzętu z możliwością regularnego trybu pracy, a także w przypadku awarii jak przebiega i ile kosztuje naprawa kompresorów 

Najbardziej optymalnym i najczęściej zasięganym typem są kompresory śrubowe, charakteryzujące się możliwością ciągłej pracy, niską ceną eksploatacji oraz stosunkowo niegłośnym działaniem. Ponadto, używając ich nie napotkamy się na swego rodzaju impulsy powietrza, a będziemy dostawać regularnie czynnik o takim samym ciśnieniu. Dla domowego użytku zaleca się kompresory tłokowe, a do bardzo specjalistycznych zadań wirnikowe.