Na czym polega artroskopia kolana i jakie są wskazania do jej wykonania

Ból w kolanie bardzo obniżyć jakość życia. Nawet normalne czynności stają się nie lada wyzwaniem, ponieważ dolegliwości bólowe skutecznie utrudniają normalne poruszanie się.  W przypadku wyjątkowo ostrych dolegliwości, bądź nawracającego problemu warto skonsultować się ze specjalistą. W niektórych przypadkach. urazy kolan i zwyrodnienia będą wskazaniem do zabiegu, tzw. artroskopii. 

Artroskopia kolana - co to jest i gdzie ją przeprowadzić?

Warto wybrać sprawdzoną klinikę, wiele z nich znajdziecie w rejonach Małopolski - dysponują one wysokiej klasy specjalistami i nowoczesnym sprzętem.  Doświadczony lekarz ortopeda z Krakowa , wykona artroskopię i poinstruuje jak o siebie dbać w okresie po zabiegu.

 Jak sprawdzić co się dzieje w stawie kolanowym? Istnieje kilka metod. Można zrobić zdjęcie RTG, wykonać USG stawu kolanowego, a gdy należy ocenić struktury wewnątrzstawowe niezbędna będzie artroskopia. Dzięki niemu ortopeda zyska wgląd w głąb stawu i to w mało inwazyjny dla pacjenta sposób. 

Artroskopia  jest endoskopową metodą diagnostyczno-terapeutyczną. W stawie, pod znieczuleniem wykonuje się niewielkie nacięcia i wprowadza przez nie artroskop z kamerą. Obraz przekazywany jest do monitora.  Jeżeli konieczne okaże się leczenie operacyjne również można zrobić to w trakcie zabiegu artroskopii - przez artroskop do wnętrza kolana wsuwa się wtedy miniaturowe narzędzia chirurgiczne i wykonuje zabieg odpowiedni do diagnozy, np szycie rozerwanej struktury, lub usunięcie ciała obcego.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Jeżeli macie problemy z kolanami i szukacie pomocy w rejonie małopolski, to sprawdzony lekarz ortopeda z Krakowa oceni stan kolan i jeżeli wystąpią odpowiednie wskazania, przeprowadzi artroskopię. Wskazania do artroskopii to najczęściej różnego pochodzenia urazy stawów, również te powstałe w wyniku przeciążenia(np. kontuzje sportowe), złamania śródstawowe, RZS czyli reumatoidalne zapalenie stawów, obecność ciał obcych w stawie i inne.

Na czym polega artroskopia kolana i jakie są wskazania do jej wykonania

Jak przebiega zabieg artroskopii

Zanim dojdzie do zabiegu artroskopii konieczna jest nie tylko konsultacja ortopedyczna i badania obrazowe(RTG). Lekarz ortopeda z Krakowa może zlecić również badania krwi. Co więcej, jak przed każdą operacją pacjent powinien zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. 

Jak wygląda sam zabieg? Pacjent układany jest w pozycji leżącej lub siedzącej - chodzi o to aby zapewnić specjaliście dogodny dostęp do stawu.  Jeżeli istnieje taka możliwość, powyżej badanego stawu zostanie założona opaska Esmarcha. Jest to specjalistyczna opaska uciskowa, która powodując czasowe niedokrwienie na badanym obszarze ma wykluczyć krwawienie podczas wziernikowania stawu. Dzięki temu uzyskany poprzez kamerę obraz będzie wyraźny. Artroskop wprowadza się do stawu przez niewielkie nacięcia w okolicy stawu. 

Artroskopia to metoda która zyskała sobie dużą popularność. Jest dużo dokładniejsza niż inne metody obrazowe, mało inwazyjna. Pozostawia po sobie niewielkie blizny, w przeciwieństwie do operacji na otwartym stawie.