Trzecia fala COVID-19 a krajowy lockdown

Najnowsze dane ukazane przez Ministerstwo Zdrowia ukazały, że w środę 17 marca 2021 roku w Polsce pojawiło się ponad 25 tysięcy nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wynik ten okazał się być najgorszym jaki odnotowano do tej pory w naszym kraju. Województwem, w którym odnotowano największą ilość zakażeń było Mazowsze. Odnotowano również bardzo wysoką ilość zgonów. Zmarło aż 453 osób. Obecnie jest zajętych 2193 respiratorów, co również jest maksymalną liczbą jaka była do tej pory, od początku pandemii. Czy te liczby są zwiastunem kolejnego już ogólnopolskiego lockdownu?

Województwa z największą ilością zakażeń

W środę do województw z największą ilością zachorowań zaliczane jest województwo mazowieckie z liczbą 4142 zakażeń, województwo śląskie (4030) oraz województwo małopolskie, gdzie odnotowano 2050 zachorowań COVID-19. To w tym ostatnim województwie występuje bardzo trudna sytuacja. Wolnych respiratorów zostało zaledwie 16. Zajętych jest aż 93% urządzeń.

Trzecia fala COVID-19 a krajowy lockdown

Dzienny raport koronawirusa w liczbach

17 marca 2021 roku w Polsce jest zajętych 21 511 z 29 955 łóżek covidowych. Jeśli chodzi o zajęte respiratory to z 2979 dostępnych, w użytku jest 2193 sztuk. Obecnie na kwarantannie przebywa 327 953 osób. 1 593 165 to liczba osób, które wygrały z chorobą.

Obecne restrykcje

Dane te powodują, że prawdopodobieństwo nowego, ogólnokrajowego lockdownu jest już niemal przesądzone. Obecnie obostrzenia występują w 4 województwach – mazowieckim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz lubuskim. W województwach tych zamknięte są hotele i wszystkie miejsca noclegowe, kina teatry, filharmonie, opery, muzea, wszystkie boiska, znajdujące się na zewnątrz, stoki narciarskie, baseny, aquaparki oraz korty tenisowe. W klasach od 1-3 wprowadzono naukę hybrydową, a zdalną w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich oraz wyższych. Ponadto zamknięte są siłownie, kluby fitness, wszelkie restauracje oraz bary. Obowiązuje zakaz organizacji wesel i konsolacji. Władze zastanawiają się nad wprowadzeniem dodatkowych restrykcji w handlu.