Opracowanie skutecznego programu szkoleniowego pracowników może być nie lada wyzwaniem. Tym bardziej w większych przedsiębiorstwach, w których logistyka szkolenia może być skomplikowana, a zarządzanie i zaangażowanie pracowników ma kluczowe znaczenie. Zobacz, jak opracować skuteczny program szkoleniowy.
Sprawdź potrzeby szkoleniowe.
Zanim rozpoczniesz pracę nad programem szkolenia, zastanów się, jakie są potrzeby danej firmy. Można je podzielić na trzy kategorie:
- Umiejętności, które posiadają starzy pracownicy i musisz nauczyć nowych.
- Umiejętności, które powinni zdobyć pracownicy, by poprawić aktualny przepływ pracy.
- Umiejętności potrzebne pracownikom do obsługi nowego produktu lub rynku.
Szkolenie pracowników przed zatrudnieniem zazwyczaj obejmują pierwszą kategorię. Natomiast regularne szkolenia dotyczą drugiej i trzeciej.
Nie próbuj zgadywać, jakie są potrzeby szkoleniowe pracowników. Współpracuj z osobami decyzyjnymi. Zapytaj o plany rozwoju firmy. Porozmawiaj też ze stałymi pracownikami, by poznać ich obecne umiejętności i potrzeby szkoleniowe.
Sprawdź zasoby szkoleniowe.
Zastanów się, jakie masz zasoby i budżet. Pomyśl, jakie możesz mieć wsparcie organizacyjne przy wdrażaniu planu szkolenia i rozwoju personelu. Warto sobie odpowiedzieć na poniższe pytania:
- Czy masz jakieś materiały szkoleniowe, które możesz ponownie zastosować?
- Czy zatrudniasz eksperta w danej dziedzinie? Czy masz sprzęt audio-wizualny?
- Ile możesz wydać na skorzystanie z usług szkoleniowców?
- Czy masz przestrzeń, w której możesz zorganizować szkolenia?
Zapytaj pracowników, ile czasu mogą poświęcić na naukę. Weź pod uwagę ich odpowiedzi, projektując program nauczania.
Wsparcie kierownictwa
Pracownicy mają dużo obowiązków. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują, jest kolejny rozpraszacz uwagi. Właśnie w taki sposób mogą potraktować szkolenie. Zignorują go i skoncentrują się na codziennych przepływach pracy i obowiązkach.
Konferencje w Krakowie powinny być starannie przemyślane. Aby pracownicy podeszli do nich poważnie, poproś o pomoc menedżerów i liderów zespołu. Kierownictwo powinno podkreślić, jak ważny jest program szkolenia pracowników dla firmy i zachęcić ich do uczestnictwa.
Informacja zwrotna
Pamiętaj, że możesz zmieniać program szkoleniowy w razie potrzeby. Aby wcześnie zidentyfikować problemy, powinieneś stale śledzić postępy i zbierać informacje zwrotne od uczestników szkolenia i interesariuszy.
Monitoruj wyniki testów i raportów pod kątem problematycznych treści. Przeprowadź ankiety dla uczestników. Dzięki temu mogą ocenić szkoleniowca i program. Pamiętaj też o tym, by przeprowadzić test sprawdzający wiedzę i umiejętności uczestników po szkoleniu.
Plan szkoleniowy
Po określeniu konkretnych możliwości uczenia się przygotuj plan z konkretnymi i aktualnymi celami. O wiele trudniej jest zmierzyć postęp pracowników, jeśli wyznaczysz niejasne, zbyt ogólne lub bezterminowe cele.
Zastanów się, co trzeba zrobić, by zrealizować ten plan. Czy potrzebne są jakieś prace przygotowawcze? Przed rozpoczęciem szkolenia upewnij się, że pracownicy rozumieją, dlaczego muszą nauczyć się nowych umiejętności. Po szkoleniu pomóż im je zastosować w miejscu pracy.