Fizjoterapia sportowa to specjalistyczna gałąź fizjoterapii. Koncentruje się na urazach sportowców. Warto pamiętać, że profesjonaliści najczęściej wymagają wysokiego poziomu wydajności. Maksymalnie obciążają swoje ciało. Fizjoterapeuci pomagają sportowcom szybciej wrócić do zdrowia. Podpowiadają, jak w przyszłości uniknąć tego typu problemów.
Maszyna TENS
To elektroniczne urządzenie medyczne. Skrót TENS pochodzi od przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów. Urządzenie stymuluje nerwy za pomocą prądu przepływającego przez skórę. Pomaga uśmierzyć nagły, niezbyt intensywny ból. Stymulacja przebiega tutaj na dwóch poziomach: sensorycznym i motorycznym.
Maszyna TENS zakłóca przesyłanie sygnałów bólu, blokując neuronalną “bramę”, przez którą przenika ból. Pobudza również organizm do uwolnienia własnych substancji podobnych do opioidów. Dzięki temu przynosi ulgę w bólu.
Masaż tkanek miękkich
Polega na bezpośrednim oddziaływaniu fizycznym na mięsień i inne tkanki miękkie ciała. Profesjonalny fizjoterapeuta sportowy w Krakowie wykonując masaż, celuje w mięśnie, ścięgna, więzadła lub inne tkanki łączne, np. w powięź. Do najbardziej znanych technik można zaliczyć masaż szwedzki i masaż głębokich tkanek.
Ta pierwsza technika obejmuje długie pociągnięcia, ugniatanie, tarcie, stukanie, uderzenia, wibracje i drżenia. Masaż szwedzki ma przede wszystkim charakter relaksacyjny. Skierowany jest do osób w każdym wieku. Z kolei masaż tkanek głębokich koncentruje się na głębszych strukturach mięśniowych i powięzi. Stosuje się tutaj podobne ruchy i metody, jak w przypadku pierwszej techniki. Jednak są one zwykle bardziej intensywne. Tego typu masaż pozwala rozluźnić tkanki mięśniowe, uwalnia z nich toksyny oraz poprawia krążenie krwi i tlenu.
PNF
Jest bardziej zaawansowaną formą treningu elastyczności. Obejmuje zarówno rozciąganie, jak i kurczenie się określonej partii mięśniowej. Poprawia elastyczność mięśni i zwiększa zakres ruchu.
Zarówno w fazie rozciągania, jak i kurczenia się mięśni, nie trzeba stosować maksymalnej siły i intensywności. Tak naprawdę tego typu rozciąganie działa najlepiej, gdy wykonywane jest delikatnie. Ponadto warto pamiętać, że im mniejsza grupa mięśni, tym należy stosować mniejszą siłę. Przed wdrożeniem jakiejkolwiek formy rozciągania, warto rozgrzać całe ciało. Przygotowuje umysł i ciało do bardziej intensywnej aktywności. Zwiększa temperaturę ciała.
Taśma kinezjologiczna
To cienka, elastyczna taśma lecznicza wykonana na bazie bawełny. Może pomóc w leczeniu różnych urazów i stanu zapalnego. Z jednej strony przynosi ulgę w bólu, a z drugiej zwiększa wydajność. Jest sprężysta, dzięki temu zapewnia dynamiczne wsparcie. Jednocześnie chroni stawy i mięśnie przed urazem.
Zwiększa zakres ruchu i zmniejsza obrzęk. Można ją śmiało nosić podczas intensywnych ćwiczeń, pod prysznicem, a nawet podczas pływania. Zwykle nosi się ją przez tydzień zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzięki temu przez całą dobę może leczyć kontuzję. Przyspiesza powrót do zdrowia. Taśma kinezjologiczna chroni przed skurczami i nadmiernym rozciągnięciem. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej.