Kraków: 3,5 tysiąca drzew do wycięcia na Górce Narodowej

W Krakowie planowana jest budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Ta inwestycja wymaga wycięcia blisko 3,5 tysiąca drzew zarówno liściastych jak i iglastych. Dobrą informacją jest to, ze w zamian za wycinkę posadzone zostaną nowe drzewka.

Budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej

Obecnie mają miejsce prace przygotowawcze do budowy nowej linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Demontowane są wszystkie ekrany akustyczne, bannery reklamowe oraz wszelkie elementy infrastruktury. Na podstawie decyzji Zarządu Roślin i Drzew usuwanych jest 3477 drzew typu liściastego i iglastego. Jak zapewniają władze wycinka została ograniczona do minimum i usuwa się tylko i wyłącznie zieleń, która mieści się w miejscu nowego projektu układu drogowego i tramwajowego. Warto dodać, że wszystkie drzewa, które planuje się usunąć zostały dokładnie sprawdzone przez ornitologów, czy przypadkiem nie są miejscem gniazdowania ptaków.

Kraków: 3,5 tysiąca drzew do wycięcia na Górce Narodowej

Dobra informacja o nowych sadzonkach

Decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w zamian za likwidację prawie 3,5 tysiąca drzew zostanie zasadzonych podobna ilość nowych sadzonek. Mowa tutaj o 2680 nowych sadzonek, mających zostać nasadzonych w granicy nowej inwestycji. Reszta sztuk, a mianowicie 797 ma zostać posadzone na działkach, znajdujących się obrębie gminy Miasta Kraków. Planowane jest sadzenie dębów, lip, klonów, grabów oraz sosen o obwodzie pnia na wysokości 100 cm wynoszącym od 14 do 16 cm.

Prace nad nową linią tramwajową

Prace nad nową linią tramwajową Górka Narodowa – Krowodrza Górka rozpoczęły się 13 lipca 2020 roku. Zostały zaplanowane na 26 miesięcy, tak, by pierwsze kursy mogły ruszyć przed końcem 2022 roku. Niestety prace budowlane mogą przyczynić się do licznych utrudnień w ruchu w tych rejonach Krakowa, tak więc mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość i liczyć na to, że nowa inwestycja pójdzie zgodnie z planem i za dwa lata ruch uliczny zostanie udrożniony i problem korków zostanie zminimalizowany.