Gdzie wykonać test na koronawirusa w Krakowie?

Z dnia na dzień lawinowo rośnie w Polsce ilość zakażeń koronawirusem, a więc i prawdopodobieństwo nieświadomego zainfekowania znacznie się zwiększa. Szacuje się, że niezdiagnozowanych nosicieli SARS-Cov2 może być nawet do trzech razy więcej niż zakażonych ujętych w oficjalnych statystykach. Na jaki rodzaj testu zdecydować się , by potwierdzić lub wykluczyć u siebie wirusa wywołującego Covid-19? Gdzie w Krakowie można wykonać takie badanie?

Gdzie wykonać test na koronawirusa w Krakowie?

Rodzaje badań w kierunku zakażenia koronawirusem w organizmie

Na rynku dostępne są aktualnie trzy typy testów diagnostycznych: badanie genetyczne, testy serologiczne oraz antygenowe. Poszczególne testy różnią się od siebie rodzajem pobranego od pacjenta materiału oraz metodą przeprowadzenia badania. Do przeprowadzenia testów molekularnych (genetycznych) niezbędny jest wymaz z gardła lub z nosogardzieli. Jest to obecnie najdokładniejszy sposób określenia występowania SARS-Cov2 w organizmie, rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia. Z kolei testy kasetkowe i serologiczne opierają się na oznaczeniu przeciwciał, które wytworzył układ odpornościowy po kontakcie z koronawirusem, zatem nie wykrywają one samego wirusa. Badanie jest możliwe do przeprowadzenia dopiero po upływie nawet 3 tygodni od zakażenia, ponieważ tyle trwa proces wygenerowanie maksymalnego stężenia przeciwciał. Analizie poddana jest w tym przypadku krew włośniczkowa lub żylna. Pozytywny wynik należy traktować jako wskazanie do dalszej diagnostyki metodą molekularną.

Gdzie w Krakowie jest możliwość przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa?

Na terenie Krakowa badania molekularne pod kątem obecności wirusa SARS-CoV2 można wykonać w kilku punktach diagnostycznych. Jedną z najwygodniejszych i szybkich form pobrania wymazu, jest skorzystanie z opcji Drive-Thru, gdzie pobranie materiału przeprowadza się z samochodu. Takie rozwiązanie oferują m.in.: punkt “Drive-Thru”przy TAURON Arenie Kraków, jak również przy ul. Kopernika 8 i Al. 29-go Listopada 178. Wymaz w budynku można natomiast przeprowadzić w punkcie przy ul. Prof. M. Życzkowskiego 16.

Gdzie w Krakowie znajdują się punkty, w których można wykonać testy kasetkowe i serologiczne?

W mieście dostępnych jest kilka punktów umożliwiających przeprowadzenie testów z krwi/ Są to między innymi następujące lokalizacje: Al.Daszyńskiego 12, ul. Zygmunta Glogera 53, Al. Modrzewiowa 22, ul. Wielicka 72, ul. Lwowska 1/7, ul. Miłkowskiego 23, ul. Stojałowskiego 6, ul. Olszańska 5 oraz Os. Na Skarpie 66.